Průvodkyně

Martina Jenčková
koordinátorka, průvodkyně

Přes deset let zkušeností v oblasti neformálního vzdělávání, deset let studia na univerzitě, desítky sebezkušenostních i rozvojových kurzů, desítky hodin práce s dobrovolníky, studenty, dětmi, dospělými i nedospělými. Co pro mě bylo v mé dosavadní kariéře nejzásadnější? Rok, kdy do mých hektických vod vplula dcerka. Přála bych si, abych s ní a dalšími dětmi měla možnost chodit domů se zablácenýma botama, mít baťůžek nacpaný až po okraj poklady z lesa, pobíhat mezi kapkami deště, skákat v kalužích, jen tak být, pozorovat, vnímat hemžení kolem, být fascinovaná, prožívat přítomný okamžik neboť co je zrovna teď důležitější než zablácený kamínek na cestě nebo poletující motýl? Je mi ctí provázet děti tímto čarokrásným obdobím. Zároveň jsem také statutární zástupce Lesního klubu Přeslička.

Petra Kargerová
průvodkyně

Mým snem bylo stát se zpěvačkou. Ještě než k tomuto studijnímu tahu došlo, přihlásila jsem se na střední pedagogickou školu. Vždy mě bavilo trávit čas s dětmi a pečovat o ně. Bohužel jsem se ale setkávala s nepříjemnou realitou některých postupů a navíc mi v hlavě stále silněji zněly árie, a tak jsem již po prvním roce přešla na konzervatoř. Po studiích přišly léta hledání se až do chvíle, kdy jsem poznala svého muže. Máme doma dvě krásné víly Marii a Kláru. S nimi najednou vyplouvalo spoustu „nových“ pohledů na svět, a hlavně na to, v jakém duchu spolu chceme žít. Respekt, důvěra, přátelství a láskyplný vztah vnímám jako základ. Tento stěžejní přístup jsem objevila v lesních školkách a když se mi naskytla možnost stát se součástí týmu Přesličky, neváhala jsem. Na rovinu. Bojím se zimy, deště, dětí jestli mě přijmou, ale zároveň se na tyto své „bojím“ neskutečně těším! Velmi ráda bych se stala kamarádem a oporou vašich dětí v době, kdy nebudou s vámi.

Kristýna Hrdinová
průvodkyně

V dětství jsem měla roli velké sestry svých dvou sourozenců, u bratra mladšího o 13 let jsem si tak trochu vyzkoušela mateřství nanečisto. V té době jsem ale děti ještě považovala za hloupoučká stvoření, která musíme nejprve vše naučit, aby z nich byli hotoví lidé. Později jsem pochopila (zejména díky knize Princip kontinua), že děti jsou od samého počátku plnohodnotné bytosti. Bylo to pro mě jako procitnout ze sna. Se svým prvním synem jsem proto začala hned komunikovat jako se sobě rovným člověkem. Trochu jako s cizincem, který sice nezná náš jazyk ani kulturní pravidla, ale přesně si je vědom svých potřeb a vyjadřuje je svým vlastním jazykem. Nebylo vždy snadné se dorozumět, ale stálo to za to a každý krok vpřed mě naplňoval radostí. Po narození druhého syna mě překvapilo, že mnohé, co fungovalo dříve, se míjí účinkem. Dospěla jsem k poznání, že každé dítě je cizincem mluvícím vlastním jazykem. Věřím proto, že jako průvodkyně v Přesličce se každé úterý a čtvrtek v této „jazykové škole“ naučím mnoho nového a na oplátku se budu se moci podělit o některé vlastní zkušenosti, o svou lásku k přírodě, k četbě, k cvičení jógy a ke zpěvu.

Markéta Honzová
průvodkyně

Dlouholeté zkušenosti s působením ve skautské organizaci, pořádání schůzek, výletů a táborů pro děti a láska k přírodě se mi podařila skloubit i po studiu krajinného inženýrství a evropského lesnictví. V Centru Veronica Hostětín jsem působila jako ekologická poradkyně a vedoucí táborů pro rodiče s dětmi. Po narození dcerky jsem si uvědomila, jak cenný je náš společně strávený čas. Když jsme objevily Přesličku, věděla jsem, že tudy povede naše další cesta. Často cítím, jak nás moudrost přírody a spontánnost dětí převyšují a zažívám okamžiky, kdy jsme si společně učiteli.
Mám ráda cestování, ruční práce, dobré jídlo a knihy. Věnuji se také certifikacím přírodních zahrad. Děti bych chtěla vést k respektu a lásce k přírodě, provázet je proměnami lesa během roku, radovat se při společném vyrábění a naslouchat jejich potřebám a přáním každý čtvrtek.

Kateřina Šilarová
průvodkyně

Osm let v roli manželky a pět let v roli mámy mi ukazují priority úplně v jiné sféře, než dříve (hmota a ego). Každodenně mě učí být tady a teď. Intenzivní denní praxe v kontaktu nejen se svými dětmi mi ukazuje jejich moudrost, živost, lehkost a radost z toho být teď a tady a užít si to naplno. Toto mě velmi naplňuje, dává mi to velký smysl a jsem ve spojení, což je wow. Vždyť to, co máme všichni společné do jednoho je, že jsme byli dětmi a sami víme, jak nás okolí formovalo a jaký na nás mělo vliv. Když jsem byla požádána o zastoupení průvodce, říkám si moje oblíbené, když nezkusíš, nevíš. Zkusila jsem a vím, že se budu moc ráda podílet na průvodcování dětí a budu jim dávat to nejlepší, co budu moci, aby byly dětmi co nejdéle to půjde.

Zuzana Kuižová
průvodkyně

Po gymnáziu vyštudovaný odbor Ekonomická a finančná matematika, následne prácu na recepcii väčšieho hotela vystriedala pozícia v oblasti IT a managementu. Moje štúdium mi dalo mnoho, ale aj zistenie, čomu sa venovať nechcem a po jeho skončení som sa cítila trochu stratená. Čo ma ale bavilo a napĺňalo bola organizácia nejakého výletu, či menšieho podujatia, pomoc a podpora spolužiakov nielen v školkých predmetoch (hlavne matematika a fyzika), ale aj v osobnom živote. Lákala ma pedagogika a psychológia, no moje štúdium sa tejto ceste vyhlo.

Narodením našej prvej dcérky začala moja cesta naberať nový a konečne správny smer. Spoznávať svet okolo nás a spoznávať hlavne seba sa učíme spolu už aj s našou druhou dcérkou. Evelínka a Julianka sú náš veľký dar. Na ceste sa mi rozsvietili znova tie dôležité svetielka - radosť, rešpekt, dôvera, láska k životu a prírode, sloboda, láskavé vzťahy, prítomnosť, úprimnosť, jednoduchosť…. Verím, že aj vďaka deťom a práci na sebe už nikdy nezhasnú. Môcť prežívať s deťmi “všedné” okamžiky je nádherné. Popravde pre mňa zároveň niekedy tak ťažké vedieť sa zastaviť v tom rýchlom svete a vnímať to naozaj podstatné (ale verím, že sa v tomto posúvam dopredu). Vedieť dať sebe a deťom slobodu a dôveru namiesto mnohých “musíš” je radosť a úľava. 

Moje súčasné dni vypĺňa čas s milovanou rodinou (najviac nás to baví vonku). Rada varím a pečiem, čítam knihy, tvorím, šijem (zatiaľ sa učím a veľmi ma to baví), spoznávam nové miesta v prírode aj v meste. Milujem leto, slnko, vodu a jej vôňu. Čím som staršia tak objavujem viac a viac krás jari a jesene. A v zime je pre mňa dôležité teplé oblečenie a na snehu si to viem užiť.

Keď som zažila v rámci adaptácie s Evelínkou niekoľko dní s Přesličkou, s deťmi v lese, nabilo ma to neuveriteľnou pozitívnou energiou. Odvtedy je Prešlička nielen súčasťou našej cesty ale je aj v našich srdciach. Možnosť sprevádzať deti v Přesličke  prijímam láskavo a zároveň zodpovedne. Byť hosťom na ceste Vašich detí je mi cťou. Teším sa na spoločné radosti, možnosť byť im láskavou oporou a na všetko nové, čo sa spolu naučíme a vytvoríme.

Květa Dauzat
průvodkyně

Miluju pobyt v přírodě. Když jsem byla malá, přála jsem si být na táboře celý rok a to se mi v Přesličce tak trochu splnilo. Ještě před tím jsem působila jako vedoucí ve skautu. Schůzky, výpravy, tábory - to mě prostě bavilo a naplňovalo. Miluju nejen pobyt, ale hlavně pohyb v přírodě. Vlastně nejen v přírodě, a tak se už bezmála 20 let věnuji čínským bojovým uměním (kung-fu), které se snažím předávat dál dětem i dospělým. Když jsem se stala mámou, má pozornost se přirozeně přesunula na mladší děti a jsem ráda, že mě mohou provázet a učit nejen doma, ale i v Přesličce. Celý život beru děti jako parťáky a snažím se jim být taky dobrým parťákem, aby nám všem bylo dobře.

Daniela Růžičková
průvodkyně, Lesní dopoledne

Práci s lidmi (a nejvíce s dětmi různého věku) se věnuji už 12 let, vystudovala jsem Sociální pedagogiku a poradenství na FF MU, studovala Speciální pedagogiku na PedF MU, absolvovala řadu odborných kurzů. Z praxe pro mě byly největší zkušenosti vedení hudebních aktivit s handicapovanými dětmi, pečovatelská práce se seniory a sociální práce v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež DROM, romské středisko. Miluji zvířata, přírodu, ruční práce, hudbu a historické romány. Nejvíce mě ale naučily a stále učí moje 2 děti. Respekt ke druhým i sobě samému, trpělivost, sebeovládání, objevování vlastního tvořivého potenciálu, tvorba vlastních hranic a jejich posouvání, umění radosti z každodenních maličkostí, pokora a vděčnost za každý den, kdy můžeme být spolu. Jsem vděčná za možnost provázet děti v Přesličce pondělními a středečními cestami.

 

Adéla Marková
průvodkyně na zástupy

Celý život mě naplňovalo starat se o mladší děti, chodila jsem do rodin pomáhat s dětmi snad od svých 8 let a měla jsem radost, že mi rodiče věří a dávají mi důvěru. Několikrát jsem byla jako au-pair ve Francii pečovat o dvě malé děti, vedla jsem tábory pro děti, a když jsem se pak po střední rozhodovala, kam bych měla jít, volba byla jasná. Vystudovala jsem bakalářský obor Učitelství pro mateřské školy a začala jsem pracovat v úžasné respektující školce v Brně, kde jsem se po tři roky mohla mnohému naučit.

Teď mám doma dva syny, kteří jsou pro mě, jak už to tak bývá, těmi nejlepšími a nejintenzivnějšími učiteli. A přestože jsem byla téměř celý život obklopena dětmi, vnímám úplně jiný rozměr provázet děti, když už jsem sama máma.

Moc ráda tvořím, maluji, čtu, tančím a cestuji. Je mi ctí být součástí týmu Přesličky, díky nim a Vašim dětem v sobě zase nacházím ty důvody a radosti, pro které jsem se rozhodla pracovat s dětmi. Protože mám pocit, že jsem na ně přes samé starosti a kolotoč doma pozapomněla. Děkuji, že se zase učím zpomalit, vnímat přítomnost, nebrat se tak vážně a mnoho dalšího.

Petra Batelková
průvodkyně na zástupy

Moje dětství se odehrávalo na vesnici, takže převážně v přírodě, v lese. Hned jak to šlo, vstoupila jsem do skautského oddílu a láska k přírodě a chuť poznávat nové věci se ještě více prohloubila. Už ve škole jsem ráda pomáhala dětem s domácími úkoly, začalo mě bavit vysvětlovat jim přírodní zákonitosti. I proto jsem si pak ke studiu chemie přibrala i pedagogické minimum. Také v následné práci jsem často prováděla nové pracovníky při jejich složitém zaškolování.

S narozením mého syna mě neskutečně začal fascinovat čistý dětský svět, zvlášť schopnost komunikace s dítětem na partnerské úrovni. Viděla jsem, že tento respektující styl dává velký smysl.

A když jsem objevila Přesličku, neváhala jsem ani chvíli a začala jsme se synem docházet na "Malé Přesličky" a pak i do "Velkých". Atmosféra mě natolik pohltila, že jsem s radostí a vděčností přivítala možnost být součástí toho milého společenství a kouzelného dětského světa.

Bude mi velkou ctí, že mi spolu s vámi vaše děti dovolí provázet je jejich lesními dobrodružstvími.