Vzděláváme jinak – beseda o alternativách ve vzdělávání

Zajímají vás nové trendy ve vzdělávání? Uvažujete o tom, že byste chtěli své děti vzdělávat jinak? Hledáte inspiraci, jaká forma vzdělávání by mohla vyhovovat vašim dětem i vám?

Zveme vás na besedu o nových směrech v základním vzdělávání. Bavit se budeme o tom, čím se tyto směry vyznačují, jaké přináší výhody a jaké naopak kladou překážky. Své zkušenosti s vámi budou sdílet zástupci státní základní školy, alternativní soukromé školy a rodiče, kteří se rozhodli vzdělávat své děti doma.

Kdy: středa 13. března 2019, 17:00 – 19:00

Kde: Středisko volného času Rubiko, Žerotínovo náměstí 1, Rosice

Budeme rádi za příspěvek na pronájem a organizaci.

Panelisté v debatě:

Gabriela Ježková
ředitelka a zakladatelka školy Ježek bez klece

Narodila se v Brně a už na gymnáziu sepsala studentskou práci o alternativních školách. Během studií na Pedagogické fakultě MU vymetala praxe na brněnských školách, absolvovala nejrůznější kurzy (jako třeba Respektovat a být respektován). Po státnicích rovnou navázala celoživotním studiem oboru Speciální pedagogika, kterou ukončila závěrečnou zkouškou z etopedie, psychopedie, specifických poruch učení a integrativní speciální pedagogiky. Učila, doučovala, vedla kroužky, tábory, spolupracovala se vzdělávacími organizacemi, až jednoho dne založila vlastní neziskovku. Když se jí narodily děti, začala přemýšlet, kam je jednou bude muset dát do školy. Protože se jí žádná varianta nejevila jako ideální, pustila se do práce a školu založila. Její Ježek bez klece patří k těm nejoblíbenějším brněnským školám. Rodiče své děti často přihlašují i několik let předem, aby na ně zbylo místo. Tato soukromá základní škola 1. a 2. stupně není jen pro žáky, ale také pro rodiče. Její tým pořádá pro ně i veřejnost mnoho vzdělávacích akcí, přičemž cílem je propojit svět školy, dětí, rodičů i veřejnosti do jednoho svobodného fungujícího systému.

Kristýna Vlčková
pedagožka a doktorandka na Filozofické fakultě MU

Kristýna Vlčková dlouhodobě zkoumá roli rodičů v základním vzdělávání dětí. Je autorkou odborných článků Když rodiče vybírají základní školu a Problémový vztah rodiče a učitele. Působí na Filozofické fakultě MU. V současnosti se na rodičovské dovolené zabývá různými podobami vzdělávání také z pozice matky. Jako psychoterapeut ve výcviku se také aktuálně věnuje psychologické podpoře žen po porodu.

Dušan Horňák

vedoucí vychovatel na Základní škole Rosice

K práci s dětmi jsem se dostal poprvé na táborech jako instruktor, vedoucí a posléze jako hlavní vedoucí a sporťák. Z původně letní činnosti jsme realizovali s partou kamarádů činnosti celoroční a jezdili s dětmi různě po republice i o menších prázdninách, což s láskou děláme dodnes. Postupem času jsem začal pracovat ve školství. Začínal jsem v montessori školce jako asistent pedagoga a zároveň vychovatel v soukromé montessori ZŠ. Poté jsem vystřídal  pár prací jak ve státním školství (ZŠ Horácké náměstí, ZŠ Pastviny), tak v soukromých školách (ZŠ a MŠ Didaktis, Sdružená škola Majka). V současnosti pracuji jako vedoucí vychovatel na místní základní škole. Abych se příliš nenudil, tak jsme si pořídili ještě dvě děti vlastní. Ty jsou mým oblíbeným koníčkem.

Naďa Tereshchenko

podnikatelka vzdělávající své děti doma

K domácímu vzdělávání jsme se dostali díky staršímu synovi, který měl už od tří let zcela jasno v tom, že školka není pro něj. Názor na školské instituce nezměnil ani po čtyřech letech, nyní je v první třídě na individuálním vzdělávání a do školky nechodí ani mladší pětiletá dcera. Já se pro alternativní/svobodné/individuální vzdělávání postupem času nadchla, po rodičovské se nevrátila do zaměstnání a podnikám z domu. Nemám žádné pedagogické vzdělání, jsem posedlá nákupem knih, nevynechám žádnou z přednášek či besed o vzdělávání v okolí, jsem čerstvý absolvent kurzu Respektovat a být respektován.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *